MĘSKI ZESPÓŁ WOKALNY KAIROS

© Kairos

Powstał w 1999 roku w Lublinie. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji czy Grecji. Zespół wykonuje również utwory polskie i hebrajskie, a także pieśni wywodzące się z tradycji wokalnych Europy Zachodniej czy negro spirituals. Chętnie angażuje się w niecodzienne eksperymenty artystyczne, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem oryginalnych instrumentów świata.

Zespół brał także udział w prawykonaniu utworów Andrzeja Nikodemowicza Epitafium… i psalmów do tekstów Pieśni z Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego. Wraz z orkiestrą i Chórem Politechniki Lubelskiej uczestniczył w lubelskim prawykonaniu Symfonii nr 8 ‚Babi jar’ Dymitra Szostakowicza. W 2012 roku wydał płytę Made in Lublin, zawierającą kompozycje lwowsko-lubelskiego kompozytora prof. Andrzeja Nikodemowicza oraz utwory wokalno-organowe Czesława Grudzińskiego i Arvo Pärta. W 2013 roku wydał płytę Anadyomenos, zawierającą największe perełki ze swojego dorobku. Zespół brał udział w nagraniu muzyki do filmu Wiedźmin (reż. M. Brodzki), skomponowanej przez G. Ciechowskiego i wydanej na płycie w 2001 roku (Pomaton EMI). Przy wsparciu finansowym Radia Lublin i Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, nagrał również album O głęboka tajemnico… zawierający śpiewy cerkiewne oraz ludowe i liturgiczne pieśni ormiańskie i gruzińskie. Działalność zespołu od lat spotyka się z szerokim zainteresowaniem mediów. O zespole pisano w „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie wyborczej”, „Kurierze lubelskim”, „Dzienniku wschodnim” i innych. Powstały audycje radiowe i reportaże telewizyjne: Swojskie klimaty (TVP 4), Pożyteczni (TVP 2) Pieśń Wieczności (TVP Lublin) Dziedzictwo (TVP Lublin), Źródło (Dwójka Polskie Radio). Od 2014 roku zespół działa przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. W 2013 roku wraz z dyrygentem otrzymał Statuetkę Angelusa w kategorii Artysta Roku. Zespół nominowany był także do tytułu Ambasadora Lubelszczyzny 2013.

Chór występował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych scenach, festiwalach i brał udział w konkursach — w Filharmonii Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej i Lubelskiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Collège des Bernardins w Paryżu, w Katedrze Berliner Dom w Berlinie, Ambasadzie RP w Antwerpii, Katedrze Ormiańskiej we Lwowie, na Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Spotkaniach Zespołów Chóralnych „Świat Wacława z Szamotuł”, Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Festiwalu „Pax et Bonum per Musicam” we Wrocławiu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu „Musica Antiqua Europae Orientalis” w Bydgoszczy i innych. W 2010 roku zespól miał zaszczyt wystąpić dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I, Arcybiskupa Konstantynopola, Nowego Rzymu i Patriarchy Ekumenicznego.

I TENORY: Mirosław Basak, Marek Chruścicki, Wojciech Czeronko, Krzysztof Wiśliński; II TENORY: Krzysztof Bielewicz, Andrzej Deryło, Piotr Goławski, Andrzej Guc, Tomasz Piróg; BARYTONY: Marcin Głowacki, Wojciech Głowacki, Artur Sugier, Michał Piątkowski; BASY: Krzysztof Adach, Jacek Krawczyk, Piotr Łanczont, Robert Nykiel, Jan Wasąg

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 11.11.2017 | SOBOTA | 19:00 | KAIROS — „MUZYKA CZTERECH STRON ŚWIATA”

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: KAIROS — „MUZYKA CZTERECH STRON ŚWIATA”





www.somerschaf.com
www.kairos.lublin.pl
www.facebook.com/Kairos-Męski-Zespół-Wokalny-mens-ensemble-154318091258521

Zapisz