PRZYBYŁ — FINAŁ PUŁAWSKIEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO

18 | 11 | 2017

© PRZYBYŁ

Gitarzysta, wokalista, autor piosenek. Od piętnastu lat gra na gitarze klasycznej. Wyjątkowy i nietuzinkowy artysta da dziś swój koncert w Puławach – na scenie pojawi się w swoim projekcie PRZYBYŁ.

Sławomir Przybył swój romans z muzyką zaczął bardzo wcześnie. Przez pierwsze lata działalności związany był z poznańską alternatywną sceną hip-hopową. Warsztat rozwijał także pod kierunkiem dr Henryka Kasperczaka, jednego z najlepszych polskich lutnistów, gitarzysty i kompozytora. Kilka lat temu zadebiutował w nowym projekcie, do którego zaprosił twórców z Wielkopolski. Na płycie Megafon znalazło się dwanaście autorskich kompozycji. Jej producentem jest Piotr „Dziki” Chancewicz, znany z produkcji pierwszej płyty Marii Peszek i wieloletniej współpracy z Wojciechem Waglewskim. Na Festiwalu Fama 2017 w Świnoujściu projekt PRZYBYŁ otrzymał Nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej.

Artysta w swoich piosenkach opowiada czasem o sprawach trudnych, niewygodnych, bardzo intymnych. Nie przekracza jednak przy tym granicy artystycznego ekshibicjonizmu. Przede wszystkim porusza i wzrusza. Zespół łączy tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka i bluesa. Koncerty charakteryzują się osobliwą dramaturgią, a nierzadko również improwizacją. Jak podkreślają muzycy, piosenka staje się pretekstem do muzycznej interakcji, łamania klasycznej formy i współpracy z publicznością. I z pewnością odczują to goście dzisiejszego koncertu.

PRZYBYŁ wystąpi w Puławach 18 listopada. Na koncert zapraszamy do POK „Dom Chemika” (godz. 19:00). Szczegóły dotyczące koncertu oraz pozostałych wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. BILETY dostępne w kasach POK „Dom Chemika”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

PIOSENKI I ROCKOWE BRZMIENIA

17 | 11 | 2017

© BAiKA — RK+

Dzisiejszy wieczór to dwie ciekawe propozycje. Z niedalekiego Lublina przyjedzie do nas Monika Kowalczyk z zespołem. Zaraz po nich publiczność POK „Dom Chemika” porwie duet BAiKA ze Szczecina.

Piosenki to debiutancki album młodej, utalentowanej artystki Moniki Kowalczyk. W tym roku wydała go własnym sumptem, z pomocą znajomych i rodziny. Od dwóch lat tworzy autorskie kompozycje i pisze do nich teksty. Jej dzisiejszy repertuar to właśnie piosenka autorska, tyle że w bogatszej aranżacji. Polskie teksty o rzeczywistości, która nas otacza i o rzeczywistości z wnętrza głowy artystki, obudowane niebanalnymi melodiami. Szczerość i bezpretensjonalność, łagodność i siła, melancholia i światło niesione przez kojące dźwięki.

BAiKA to duet kompozytorsko-sceniczny działający od 2015 roku. W Puławach zaprezentują utwory z płyty RK+. Zespół, grający głównie rocka, sam produkuje swoje utwory i sam tworzy do nich teledyski. Wszystko to w domowych warunkach, bez oglądania się na obowiązujące trendy i show-biznesowe wymagania. Tworzą go jednak bardzo świadomi muzycznie artyści: muzyk Piotr Banach, znany ze swojej wcześniejszej współpracy z zespołami Hey czy Indios Bravos, na scenie obecny od lat 80., oraz Katarzyna Sondej, występująca pod pseudonimem Kafi, pasjonatka śpiewu, która już jako nastolatka grała w rockowym zespole. Piosenki duetu pojawiały się na radiowych listach przebojów, zdobywając czołowe miejsca, między innymi w rockowej rozgłośni Antyradio. Gościły też na antenie radiowej Trójki.

MONIKA KOWALCZYK i BAiKA wystąpią w Puławach 17 listopada. Na koncert zapraszamy do POK „Dom Chemika” (godz. 19:00). Szczegóły dotyczące koncertu oraz pozostałych wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. BILETY dostępne w kasach POK „Dom Chemika”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

Zapisz

PĘKALA/KORDYLASIŃSKA/PĘKALA — MUZYCZNA AWANGARDA XX I XXI WIEKU

16 | 11 | 2017

© Pękala Kordylasińska Pękala

Utwory na perkusję i urządzenia elektroakustyczne to nie tylko tytuł dzisiejszego koncertu w Domu Chemika. To także płyta duetu Pękala/Kordylasińska/Pękala w połowie poświęcona twórczości Felixa Kubina — niemieckiego artysty spod znaku elektronicznej awangardy. Dzisiaj wieczorem usłyszymy także utwory Thymme’a Jonesa, Steve’a Reicha, Franka Zappy i Miłosza Pękali.

Miłosz Pękala (wibrafon, instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroakustyczne) i Magdalena Kordylasińska-Pękala (marimba, instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroakustyczne) w tworzeniu muzyki zdecydowanie wychodzą poza schemat. Na polskiej scenie muzycznej działają od 2004 roku, współpracują z wieloma artystami i zespołami, koncertują w kraju i za granicą. Wraz z muzykami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik (laureaci Paszportu „Polityki” oraz Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja).

Jak podkreślają artyści ich ostatni album „stanowi kolejny krok eksploracji instrumentarium perkusyjnego. Nasze spojrzenie na sztukę perkusyjną w XXI wieku, charakteryzuje stałe przenikanie się świata dźwięków elektronicznych i akustycznych, wplecione w dynamiczną narrację”. Utwory wykonywane przez duet reprezentują osiągnięcia muzycznej awangardy XX i XXI w. — wszystko to w kontekście muzyki perkusyjnej.

Duet PĘKALA/KORDYLASIŃSKA/PĘKALA wystąpi w Puławach 16 listopada. Na koncert zapraszamy do POK „Dom Chemika” (godz. 19:00). Szczegóły dotyczące koncertu oraz pozostałych wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. BILETY dostępne w kasach POK „Dom Chemika”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET — NIEPOWTARZALNOŚĆ MUZYKI IMPROWIZOWANEJ

15 | 11 | 2017

© Wójciński Szmańda Quartet, fot. Maciej Sypniewski

Dzisiaj na scenie POK „Dom Chemika” spotkamy się z grupą, która szybko skradła serca miłośników muzyki improwizowanej. Mowa o jazzowym składzie Wójciński/Szmańda Quartet, który przyznaje się także do inspiracji współczesną muzyką poważną.

Zespół tworzą trzej utalentowani bracia Wójcińscy (Ksawery — kontrabas, Maurycy — trąbka, Szymon — fortepian) oraz perkusista Krzysztof Szmańda. Mają w swoim dorobku album Delusions, który w rankingu Polish Jazz Blogspot wywalczył laur płyty roku 2016. Co ciekawe, jest on zapisem pierwszego muzycznego spotkania zespołu w studiu nagraniowym: „Nikt z nas wówczas nawet przez chwilę nie pomyślał, że już wkrótce nagranie to stanie się naszą debiutancką płytą. (…) Czasem po prostu zdarza się i tak, że kiedy ludzie spotykają się po raz pierwszy, by wspólnie muzykować, powstaje coś więcej niż nawet bardzo kunsztowny układ dźwięków. Bywa, że spoza nut wyłaniać się zaczyna magia wspólnego odkrywania muzyki na nowo, a zwykłe spotkanie staje się czymś, czego zwyczajnie nie sposób opowiedzieć, ponieważ zdarza się tylko raz.”

Kwartet lubuje się z muzyce improwizowanej, a swoją twórczość opisują jako wypadkową doświadczeń, inspiracji i wyobraźni każdego z wykonawców. Instrumentalistów łączy wrażliwość i  umiejętności, co z pewnością zaprezentują podczas puławskiego występu. Dzięki doskonałemu, intuicyjnemu porozumieniu między muzykami, zbiorowe improwizacje przybierają kształt konkretnych utworów o zróżnicowanej stylistyce.

WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET wystąpi w Puławach 15 listopada. Na koncert zapraszamy do POK „Dom Chemika” (godz. 19:00). Szczegóły dotyczące koncertu oraz pozostałych wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. BILETY dostępne w kasach POK „Dom Chemika”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

ZESPÓŁ ODPOCZNO ZAGRA W PUŁAWACH

14 | 11 | 2017

© Odpoczno

Odpoczno łączy improwizację z żywiołowością wiejskiego grania. Podczas dzisiejszego wieczoru grupa zaprosi do muzycznych poszukiwań i sięgania po folkowe tradycje.

Zespół Odpoczno tworzą muzycy zajmujący się różnymi gatunkami: od muzyki improwizowanej, przez alternatywną, aż po tradycyjną. Wspólnym mianownikiem okazała się dla nich jednak ta z regionu opoczyńskiego, którą artyści prezentują w nowej formule. Muzycy wywodzą się z Opoczna, miasta w województwie łódzkim, a inspiracje znaleźli właśnie w folklorze swojego rodzinnego regionu. Nazwa formacji nawiązuje do starej średniowiecznej nazwy miasteczka.

Podczas dzisiejszego koncertu publiczność usłyszy muzykę, która łączy ludowe motywy z tym, co nowoczesne. Do Puław artyści przyjechali z materiałem z albumu Piejo koguci. Płyta będzie miała swoją premierę na początku przyszłego roku. Zespołowi będzie towarzyszyć wokalistka, antropolożka kultury, a także członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, Maniucha Bikont. Zastąpi Joannę Gancarczyk, śpiewająca na co dzień w zespole Odpoczno.

ODPOCZNO wystąpi w Puławach 14 listopada. Na koncert zapraszamy do POK „Dom Chemika” (godz. 19:00). Szczegóły dotyczące koncertu oraz pozostałych wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. BILETY dostępne w kasach POK „Dom Chemika”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

Strona 1 z 41234