KONCERT „300 LAT POLONEZA” NA OTWARCIE FESTIWALU WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA

23 | 10 | 2017

 © Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata, fot. Krzysztof Wojcik

„Grać Bacha, zawsze grać Bacha” — właśnie tymi słowami Fryderyk Chopin zachęcał do gry na fortepianie swoją uczennicę Camille Dubois. Sam z muzyką Bacha po raz pierwszy zetknął się za sprawą Wojciecha Żywnego, kiedy był jeszcze dzieckiem. Twórczość J.S. Bacha poznają także melomani z Puław: polonezy jego i siedmiu innych znakomitych kompozytorów usłyszymy podczas koncertu otwarcia Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.

Pierwszego dnia Festiwalu rozbrzmiewać będą dźwięki poloneza, którego Cyprian Kamil Norwid uważał za najdoskonalszą z polskich form tanecznych. I choć to właśnie polonezy Chopina są uważane za jedne z najlepszych, nie brakuje innych europejskich przykładów znakomitych kompozycji tego gatunku.

Polonez był rozpowszechniony na dworach europejskich już w XVII wieku, a stamtąd przedostał się do muzyki artystycznej tak wielkich kompozytorów jak chociażby Johann Sebastian Bach czy Georg Philipp Telemann. Te barokowe kompozycje różnią się jednak od dobrze znanych, romantycznych polonezów Piotra Czajkowskiego. Publiczność przekona się o tym sama, ponieważ utworów wszystkich wspomnianych autorów będzie można posłuchać w Puławach.

Podczas otwarcia Festiwalu zaprezentowane zostaną następujące polonezy: Michała Kleofasa Ogińskiego (Pożegnanie Ojczyzny), Karola Kurpińskiego (uwertury do oper Dwie chatki i Jadwiga, królowa Polski oraz polonez Witaj, Królu), Piotra Czajkowskiego (z opery Eugeniusz Oniegin), Georga Philippa Telemanna (z Suity orkiestrowej a-moll oraz z Concerto polonois G-dur), Johanna Sebastiana Bacha (z Suity orkiestrowej nr 2 h-moll), Ludwiga van Beethovena (z Serenady D-dur), Modesta Musorgskiego (z opery Borys Godunow), Johna Philipa Sousa (Polonez Prezydencki).

Wykonawcą tych znakomitych utworów będzie — nagrodzona statuetką Grammy 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album — ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ pod kierunkiem ADAMA KLOCKA. Zespół pochodzi z miasta, w którym założono najstarsze w Polsce Towarzystwo Muzyczne i w którym Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski oraz inni najwybitniejsi europejscy wirtuozi XIX wieku dawali koncerty w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga.

Na KONCERT OTWARCIA zapraszamy do POK „Dom Chemika” 10 listopada (godz. 19:00). Harmonogram wydarzeń jest dostępny w zakładce PROGRAM. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

Zapisz