WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET

© Wójciński Szmańda Quartet, fot. Maciej Sypniewski

Zespół czterech indywidualności muzycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. W kwietniu 2016 roku nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się pierwsza płyta kwartetu Delusions. Jest ona zapisem pierwszego spotkania zespołu, które miało miejsce w grudniu 2014 roku w Warszawie.

Płyta spotkała się z uznaniem krytyki muzycznej, m.in. w dorocznej ankiecie krytyków w ramach Polish-Jazz Blogspot została uznana płytą roku 2016. W 2016 roku oprócz koncertów w kraju, zespół występował na festiwalu InJazz w Rotterdamie. Latem 2017 roku zespół odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, podczas której z powodzeniem występował w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku, a niezwykle cennym doświadczeniem muzycznym był wspólny koncert z Erikiem Friedlanderem, wszechstronnym muzykiem, wiolonczelistą, mającym na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem.

SKŁAD: Maurycy Wójciński — trąbka; Szymon Wójciński — fortepian; Ksawery Wójciński — kontrabas; Krzysztof Szmańda — perkusja

MAURYCY WÓJCIŃSKI — Trębacz jazzowy. Jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (od niedawna w stopniu doktora), którą ukończył pod okiem Piotra Wojtasika. Jest zdobywcą indywidualnej nagrody na Festiwalu Big Bandów 2006 w Nowym Tomyślu, laureatem I nagrody indywidualnej Tarnów Jazz Contest 2009. Z zespołem Leny Romul zdobył III miejsce na Krokus Jazz Festival 2009 w Jeleniej Górze oraz I miejsce na Jazz Juniors 2010 w Krakowie. Razem z Boo-Bop Project uzyskał I miejsce na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie. W roku 2012 otrzymał wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Z zespołem Michał Szkil/Bartosz Pernal Quintet zdobył Grand Prix na Tarnów Jazz Contest 2011 oraz I miejsce w międzynarodowym konkursie zespołów jazzowych w Getxo 2013 w Hiszpanii. Otrzymał również Grand Prix I Konkursu Improwizacji Jazzowej w Chodowie. Współpracował z zespołami: Lena Romul Quintet, Big Band Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Big Band Filharmonii Opolskiej, Deutch-Polnisches Jugendjazzorchester, Dziki Jazz, Boo-Bop Project, Pernal/Szkil Quintet, Emergency Sextet, Funk’n’tronic oraz z japońskim zespołem Quasimode. Ponadto przy różnych okazjach występował m.in. z Grzegorzem Nagórskim, Maciejem Sikałą, Leszkiem Możdżerem.

SZYMON WÓJCIŃSKI — Pianista, improwizator, kompozytor, aranżer, poruszający się w rozległym spektrum stylistycznym, nieustannie eksplorujący muzykę od klasycznej począwszy, poprzez jazz, skończywszy na współczesnej muzyce improwizowanej. Uczęszczał do różnych szkół muzycznych, swoje umiejętności doskonalił również na licznych warsztatach muzycznych. Uczestnik wielu wydarzeń muzycznych w Polsce i Europie (m.in. wraz z zespołem Emergency na festiwalu Nordischerklang, koncerty z Sylwią Białas oraz H-P Salentinem jako European Jazz Ensemble). Inicjator, lider i uczestnik wielu projektów muzycznych. Wraz z zespołem Emergency finalista Jazz Juniors 2002, Bielskiej Zadymki Jazzowej 2003. Laureat festiwalu Fama 2005 i 2015 w Świnoujściu, Europejskich Integracji Muzycznych 2005 w Żyrardowie, finalista konkursu Instant Piano Composer w ramach Festiwalu Transatlantyk 2014, 2015 i 2016. Wraz z Roksaną Vikaluk i Marcinem Gokieli oraz W/Sz Quartet przygotował przedstawienie Andriej Wyszyński — przemówienia sądowe, którego premiera miała miejsce na festiwalu Fama 2016. W 2017 roku w ramach Famy sprawował kierownictwo muzyczne spektaklu poświęconego twórczości Wojciecha Młynarskiego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego Jeszcze w zielone gramy. Współpracował i współpracuje z takimi muzykami jak Ksawery Wójciński, Maurycy Wójciński, Krzysztof Szmańda, Jakub Gucik, Paweł Postaremczak, Wacław Zimpel, Robert Rasz, Sylwia Białas, Halina Zimmermann, Marek Kądziela, Hans-Peter Salentin, Jarosław Bothur, Greg Ward. Najbliższe plany to trasa koncertowa i nagranie płyty z własnym, solowym materiałem.

KSAWERY WÓJCINSKI — Kontrabasista i kompozytor,. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Maciej Obara, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Marek Kądziela, Ken Vandermark, Tim Daisy, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Wojciech Jachna, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys. Współtworzy formacje: Emergency, Hera, Infant Joy, Charles Gayle Trio, Affinity. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits czy Frank Zappa. Ma na koncie udział w kilkunastu nagraniach, występował na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W roku 2014 ukazała się jego solowa płyta The Soul. Z sukcesami występuje w duecie Maniucha i Ksawery (wraz z Maniuchą Bikont), z którą nagrał bardzo dobrze przyjętą płytę Oj Borom, Borom. Jesienią 2017 roku odbędzie europejskie tournée w ramach tria Charlesa Gayle’a (USA) oraz z triem współtworzonym z Piotrem Mełechem oraz Michaelem Zerangiem (USA).

KRZYSZTOF SZMAŃDA — Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która w 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w 2005 zdobyła Grand Prix Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam także wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. W tym samym roku Soundcheck zdobył II nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej Gorzów Jazz Celebration. Współpracował z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Macieja Kocińskiego, Krzysztofa Dysa, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Janusza Szroma, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa, z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w 2006 roku zdobył nagrodę publiczności w konkursie Berlin Jazz Award oraz III nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze perkusista otrzymał także nagrodę specjalną. Zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 15.11.2017 | ŚRODA | 19:00 | WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET — „DELUSIONS”

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET — „DELUSIONS”

www.facebook.com/WojcinskiSzmandaQuartet

Zapisz