GEORG PHILIPP TELEMANN (1681–1767) — Polonez z „Concerto polonois G-dur”, TWV 43:G7 (b. 1721)

Georg Philipp Telemann — Valentin Daniel Preisler, 1750, wikipedia.org (CC BY-SA)

G.P. Telemann podczas pobytu w Żarach i Pszczynie poznał polską muzykę ludową, co miało wpływ na jego późniejszą twórczość (nawiązania do polskich tańców). Polonez otwierający Concerto polonois został napisany, co może zaskakiwać, „na cztery”, jednak ówcześni teoretycy dopuszczali polonezy zarówno w metrum nieparzystym jak i parzystym.

GEORG PHILIPP TELEMANN (1681–1767) — Niemiecki kompozytor czasów baroku. Urodzony w Magdeburgu, jego rodzina jest silnie związana z kościołem luterańskim. Wcześnie ujawnia talent muzyczny, pierwszą operę komponuje w wieku 10 lat. Spotyka się z oporem rodziny, co tylko wzmacnia jego motywacje w samodzielnym doskonaleniu umiejętności. Pomimo zainteresowań kompozytorskich i umiejętności gry na wielu instrumentach, za namową matki rozpoczyna studia prawnicze w Lipsku. W tym czasie zaprzyjaźnia się z młodym Heandlem. Podczas studiów zakłada młodzieżowe Collegium Musicum, komponuje dla kościołów i lipskiego teatru, którego w 1703 roku zostaje dyrektorem. Następnie obejmuje stanowisko kapelmistrza na dworze księcia Erdmanna II w Sorau (dziś Żary) i Pszczynie, a kolejno na dworze w Eisenach. W tym czasie tworzy utwory kościelne i okolicznościowe. W 1711 roku przenosi się do Frankfurtu nad Menem, gdzie obejmuje m.in. funkcję dyrektora stowarzyszenia Frauenstein. Pisze kantaty i oratoria, utwory instrumentalne, orkiestrowe i na składy kameralne. Działa także w Hamburgu, gdzie przenosi się w 1721 roku i obejmuje posadę kantora w kościele św. Jana, a następnie również dyrektora opery. Powstają kolejne kantaty, pasje, dzieła okolicznościowe na uroczystości świeckie i kościelne, opery. Od 1740 roku jego aktywność twórcza jest coraz mniejsza, co wzmaga jeszcze w kolejnych latach pogarszający się wzrok. Umiera na zapalenie płuc, jego ostatnim dziełem jest Pasja wg św. Marka ukończona na krótko przed śmiercią. Dorobek kompozytorski G.P. Telemanna jest niezwykle obszerny: kantaty, uwertury, suity orkiestrowe, msze, pasje i utwory instrumentalne. Jest autorem ponad 3000 dzieł (wiele z nich uległo niestety zniszczeniu), co czyni go najbardziej chyba płodnym z kompozytorów. Za swojego życia był bardzo popularny.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 10.11.2017 | PIĄTEK | 19:00 | KONCERT OTWARCIA — ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ — „300 LAT POLONEZA”

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O WYKONAWCACH:  
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ
ADAM KLOCEK — DYRYGENT



ŹRÓDŁA:
▪ Classical Archives — classicalarchives.com
▪ Muzykoteka Szkolna — muzykotekaszkolna.pl
Encyklopedia muzyczna PWM: część biograficzna, t. 1–12, pod red. E. Dziębowskiej, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1979–2012
Encyklopedia muzyki, pod red. A. Chodkowskiego, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006

Zapisz