GEORG PHILIPP TELEMANN (1681–1767) — Polonez z „Suity orkiestrowej a-moll”, TWV 55:a2 (1733)
Suita a-moll G.P. Telemanna składa się z siedmiu z części, zamyka ją właśnie polonez. Kolejne części kompozycji różnią się tempami, nastrojami oraz relacjami między partią orkiestry i instrumentu solowego.
GEORG PHILIPP TELEMANN (1681–1767) — Niemiecki kompozytor czasów baroku. Urodzony w Magdeburgu, jego rodzina jest silnie związana z kościołem luterańskim. Wcześnie ujawnia talent muzyczny, pierwszą operę komponuje w wieku 10 lat. Spotyka się z oporem rodziny, co tylko wzmacnia jego motywacje w samodzielnym doskonaleniu umiejętności. Pomimo zainteresowań kompozytorskich i umiejętności gry na wielu instrumentach, za namową matki rozpoczyna studia prawnicze w Lipsku. W tym czasie zaprzyjaźnia się z młodym Heandlem. Podczas studiów zakłada młodzieżowe Collegium Musicum, komponuje dla kościołów i lipskiego teatru, którego w 1703 roku zostaje dyrektorem. Następnie obejmuje stanowisko kapelmistrza na dworze księcia Erdmanna II w Sorau (dziś Żary) i Pszczynie, a kolejno na dworze w Eisenach. W tym czasie tworzy utwory kościelne i okolicznościowe. W 1711 roku przenosi się do Frankfurtu nad Menem, gdzie obejmuje m.in. funkcję dyrektora stowarzyszenia Frauenstein. Pisze kantaty i oratoria, utwory instrumentalne, orkiestrowe i na składy kameralne. Działa także w Hamburgu, gdzie przenosi się w 1721 roku i obejmuje posadę kantora w kościele św. Jana, a następnie również dyrektora opery. Powstają kolejne kantaty, pasje, dzieła okolicznościowe na uroczystości świeckie i kościelne, opery. Od 1740 roku jego aktywność twórcza jest coraz mniejsza, co wzmaga jeszcze w kolejnych latach pogarszający się wzrok. Umiera na zapalenie płuc, jego ostatnim dziełem jest Pasja wg św. Marka ukończona na krótko przed śmiercią. Dorobek kompozytorski G.P. Telemanna jest niezwykle obszerny: kantaty, uwertury, suity orkiestrowe, msze, pasje i utwory instrumentalne. Jest autorem ponad 3000 dzieł (wiele z nich uległo niestety zniszczeniu), co czyni go najbardziej chyba płodnym z kompozytorów. Za swojego życia był bardzo popularny.
ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 10.11.2017 | PIĄTEK | 19:00 | KONCERT OTWARCIA — ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ — „300 LAT POLONEZA”
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O WYKONAWCACH:
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ
ADAM KLOCEK — DYRYGENT
ŹRÓDŁA:
▪ Classical Archives — classicalarchives.com
▪ Muzykoteka Szkolna — muzykotekaszkolna.pl
▪ Encyklopedia muzyczna PWM: część biograficzna, t. 1–12, pod red. E. Dziębowskiej, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1979–2012
▪ Encyklopedia muzyki, pod red. A. Chodkowskiego, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006