WOJCIECH DANKOWSKI (ca. 1760–po 1800) — „Symfonia D-dur” (2. poł. XVIII w.)
Uznaje się, że Wojciech Dankowski jest twórcą przynajmniej 9 symfonii, niestety większość z nich nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Czteroczęściowa Symfonia D-dur, napisana muzycznym językiem symfonicznym wypracowanym przez Haydna czy Mozarta, to finezyjne rozwiązania brzmieniowe i zaskakujący finał, w którym kompozytor pozwala niektórym instrumentom dętym na partie solowe. A także ciekawa orkiestracja opracowana przez dyrygenta Jana Krenza w 1951 roku.
1. Allegro molto
2. Andante con moto
3. Minuetto. Trio
4. Rondo
WOJCIECH DANKOWSKI (ca. 1760–po 1800) — Polski kompozytor pochodzenia czeskiego, twórca epoki klasycyzmu uznawany za reprezentanta stylu galant. Podaje się, że prawdopodobnie działał w Wielkopolsce (m.in. związany był z Katedrą w Gnieźnie jako kapelmistrz i kompozytor), we Lwowie (jako członek orkiestry operowej), w Poznaniu (jego dzieła przechowywane są w tamtejszym kościele Marii Magdaleny). Jest autorem kilku symfonii, utworów instrumentalnych (tria, kwartety i kwintety), mszy, motetów, requiem i litanii.
ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 12.11.2017 | NIEDZIELA | 19:00 | MŁODA POLSKA FILHARMONIA
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O WYKONAWCACH:
MŁODA POLSKA FILHARMONIA
ROMAN SPITZER — ALTÓWKA
ADAM KLOCEK — DYRYGENT
ŹRÓDŁA:
▪ Narodowy Instytut Fryderyka Chopina — chopin.nifc.pl
▪ Polskie Wydawnictwo Muzyczne — pwm.com.pl
▪ Encyklopedia muzyczna PWM: część biograficzna, t. 1–12, pod red. E. Dziębowskiej, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1979–2012
▪ Encyklopedia muzyki, pod red. A. Chodkowskiego, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006